logo

Select Sidearea

Populate the sidearea with useful widgets. It’s simple to add images, categories, latest post, social media icon links, tag clouds, and more.
hello@youremail.com
+1234567890

شومینه هیزمی

شومینه هیزمی

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

شومینه هیزمی و طریقه کارکرد آن

شومینه هیزمی یا هیمه سوز فضایی داخل ساختمان ها برای گرم کردن ساختمان ها است که آتش در مجمر یا آتش دان آن قرار می گیرد. شومینه ها از لحاظ سوخت، ظاهر و نحوه قرار گیری در ساختمان چندین نمونه می باشند اعم از شومینه هیزمی ، برقی، گازی، اتانولی ، دیواری، کنجی، چرخنده، معلق، بدون قاب و شومینه دو طرفه در این مقاله قصد بررسی شومینه هیزمی را داریم با ما همراه باشید.

شومینه هیزمی قدیمی ترین نوع شومینه ها می باشند و همانطور که از نامش پیداست از چوب برای سوخت استفاده می کنند. شومینه هیزمی با صدای آرامش بخش سوختن چوب و جلوه زیبای آن به لطافت و رمانتیک بودن فضای منزل می افزاید. این نوع معمولا در فضا های باز مورد استفاده قرار می گیرند و با توجه به مصرف چوب می توانند برای منابع طبیعی خطر آفرین باشند و معمولا در ویلا های با سبک روستیک (یا همان طبیعت گرایی روستایی که در دکوراسیون های داخلی بسیار محبوب می باشد) مورد استفاده قرار می گیرد. در ادامه تاریخچه ای از این نوع شومینه بیان و آن را از زوایای مختلف مورد بررسی قرار می دهیم.


تاریخچه شومینه هیزمی

شومینه واژه ای لاتین است که در فارسی به نوعی بخاری که در درون دیوار خانه جای می گیرد یا هیمه سوز معروف است در تعیین تاریخچه تردیدهای زیادی وجود دارد اما شاید بتوان آن را به انسان های اولیه نسبت داد که پس از کشف یکی از اولین و مهم ترین اکتشافات بشری یعنی آتش ، برای گرم کردن خود از آن استفاده می کردند. نمونه پیشرفته تر آن در قرن دوازدهم میلادی پس از کشف چدن توسط کشور سوئد ایجاد شد. در کشور ایران که معماری های بسیار زیبا و منحصر به فرد آن زبانزد عام و خاص در جهان است نیز در بافت های قدیمی روستا ها و شهر ها نمونه های فراوانی از شومینه های چوبی وجود دارد که در دل دیوار های خشت و گلی قرار گرفته اند و نما های بیرونی آن به صورت خارق العاده و بسیار زیبا گچ بری شده است.

روش ساخت شومینه هیزمی

در این قسمت خلاصه ای از ساخت این نوع را مطرح می کنیم. اندازه چهار چوب شومینه بسته به درخواست و نیاز افراد و متناسب با فضای ساختمان ها متفاوت می باشد. پس از تعیین اندازه ها و نقشه کار با استفاده از مصالح و مواد مورد نیاز کار ساخت شومینه هیزمی آغاز می گردد. مصالح غالب برای ساخت این نوع آجر نسوز، سیمان و ماسه می باشد که پس ساخته شدن دیوار، کوره و آتش دان نمای بیرونی آن به طرق مختلف قابل تزئیین است تا فضایی دلنشین و زیبا به خانه شما بدهد .
خرید شومینه هیزمی

مشکل دود کردن شومینه هیزمی

یکی از مشکلاتی که ممکن است در هنگام استفاده از شومینه هیزمی به وجود بیاید مشکل دود کردن آن ها می باشد. در ادامه برای رفع این مشکل راهکارهایی را پیشنهاد می کنیم :

بررسی لوله شومینه : اولین نکته برای رفع مشکل دود دادن شومینه هیزمی حائز اهمیت است بررسی اندازه لوله می باشد چرا که حداقل استاندارد لوله در نظر گرفته شده برای شومینه معمولی که میانگین کف آن به عرض شصت سانتی متر و طول هشتاد سانتی متر است بیست و پنج در سی و پنج می باشد همچنین فاصله دریچه فلزی از کف شومینه صد و سی سانتی متر می باشد. در صورتی که اندازه ها مطابق با این استاندارد نبود مسلما دود به داخل خانه شما نفوذ می کند. طبیعی است که اگر کف شومینه از ابعاد ذکر شده بیشتر بود لوله دود کش نیز می بایست ابعاد بیشتری داشته باشد. نکته مهم دیگر راجع به بررسی لوله این نوع این است که لوله این نوع بر خلاف شومینه های گازی باید عمود بر آتش باشد.

ساخته شدن مطابق اصول مهندسی : اگر این مدل طبق اصول مهندسی و بر اساس استاندارد های لازم ساخته نشده باشد به احتمال زیاد دود در فضای منزل نفوذ خواهد کرد .

شومینه هیزمی

مخزن کوره شومینه : این مدل با توجه به این نکته که دود حاصل از سوختن چوب در آن جمع می شود معمولا باید مخزن کوره بزرگتری نسبت به گازی داشته باشد همچنین این مخزن کوره باید بصورت مخروط و قیف باشد به طوری که دود بدون هیچ مانعی به سمت لوله هدایت شود .

نکاتی راجع به شومینه هیزمی

در پایان این مقاله قصد داریم نکاتی مختلف راجع به این نوع بیان کنیم. تزئین دکوراسیون منزل با هیزم شومینه : اگر شومینه واقعی در منزل دارید، می توانید با هیزم  دکوراسیون خانه تان را دیزاین کنید، از طرفی فضایی برای هیزم  در منزل خواهید داشت که این هم خود نماد زیبایی است.

تهیه مخزن آب: یک پیشنهاد جالب برای کسانی که از این مدل استفاده میکنند این است که براي استفاده بهينه از انرژي گرمايي تولید شده توسط شومینه، مي توانيد روي شومينه مخزن آب قرار دهید و يا روي شومينه هواكشي نصب نمائيد تا از شومينه حداكثر استفاده را نموده باشيد.

نصب شومینه هیزمی

یک نکته ی مهم این است که برخی مواقع به علت سوختن هیزم ها، جرقه های آتش به بیرون شومینه پرتاب می شود، لذا برای اطمینان از ایمنی بیشتر، پیشنهاد می کنیم از محافظ شیشه ای استفاده کنید. امیدواریم در این مقاله توانسته باشیم سوالات و ابهامات شما راجع به شومینه هیزمی و موارد مربوط به آن برطرف کرده باشیم. شما عزیزان می توانید برای خرید ، نصب شومینه هیزمی و یا انواع مختلف شومینه با شماره های موجود در سایت تماس بگیرید تا همکاران ما شما را راهنمایی کنند.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.